شیرپوینت-مقدمه

امروزه با روند رشد چشمگیر تکنولوژی و تبدیل تمام سیستمهای کاغذی و سنتی به سیستمهای کامپیوتری،
سازمانها در انجام بسیاری از کارهای خود نیازمند سرعت و دقت بالایی هستند. در روشهای قدیمی و دستی
هزینه زیادی صرف انجام این کارها میشود (هزینه زمانی، هزینه مالی و )...

یکی از کارهایی که در بسیاری از سازمان‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و مجموعه‌های بزرگ و کوچک انجام می‌شود بحث گردش کاری[1] می‌باشد. در این کار درخواستی از سوی کسی داده می‌شود و افراد مختلفی در آن مجموعه باید  آن درخواست را بررسی نموده و آن را تأیید یا رد نمایند یا کارهایی بر روی درخواست انجام دهند. درروش قدیمی به این شکل بود که درخواست به شکل یک نامه درآمده و از بخشی به بخش دیگر مجموعه برای گرفتن تائید برده می‌شد. این روش نیازمند صرف هزینه و وقت است. درصورتی‌که با خودکار کردن این عمل درخواست به‌صورت یک فایل متنی درآمده و برای اشخاصی که نامه را باید تأیید کنند به‌صورت ایمیل ارسال می‌شود. و بعد از بررسی و تأیید هرکس، نامه به شخص بعدی که باید آن را بررسی کند فرستاده می‌شود.

در این پروژه ما قصد داریم یک سیستم گردش کاری طراحی و راه‌اندازی کنیم. ابزاری که برای پیاده‌سازی این کار استفاده می‌کنیم نرم‌افزار شیرپوینت[2] می‌باشد. البته این نرم‌افزار امکانات فراوانی برای انجام کارهای سازمانی در اختیار افراد و سازمان‌ها قرار می‌دهد که در این اینجا تمرکز ما بر روی گردش کاری می‌باشد.

در فصل اول کتاب به معرفی نرم‌افزار شیرپوینت، ویژگی‌ها و اجزای آن می‌پردازیم. در فصل دوم به نصب این نرم‌افزار و ابزارهای پیش‌نیازش می‌پردازیم و محیط کاری را آماده می‌کنیم. و در فصل سوم یک نمونه گردش کاری طراحی و پیاده‌سازی می‌کنیم.

 

[1] Workflow

[2] SharePoint


© 1393 - تمام حقوق این وب سایت برای شرکت شین محفوظ است.

لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران