طراحی موبایل و نکاتی که از آنها می‌آموزیم

اپلیکیشن‌های زیادی در App Store و Google Play وجود دارند. پیش‌بینی اینکه روندهای طراحی آینده چگونه خواهد بود دشوار است، اما انتخاب پنج روند فعلی و تجزیه و تحلیل آنها خیلی ساده‌تر است.

بیایید ببینیم از رنگ، ایده‌های نوآورانه و سادگی اپلیکیشن‌های موجود چه چیزهایی درخصوص طراحی اپلیکیشن موبایل یاد می‌گیریم.

رنگ در اپلیکیشن‌ها

رنگ همیشه به‌طور پیش‌فرض، بخشی از طراحی بوده است. این در حالی است که اخیراً در بسیاری اپلیکیشن‌ها، رنگ اساس طراحی است و دیگر فقط برای تاکید نیست. رنگ با تنظیم حال‌وهوا، تاثیر زیادی بر تجربه‌ی کلیِ استفاده از یک اپلیکیشن می‌گذارد. شما می توانید با مقایسه‌ی یک اپلیکیشن رنگی و اپلیکیشنی که در آن بیشتر از رنگ سفید استفاده شده، این موضوع را خیلی واضح تجربه کنید. بیشتر وقت‌ها رنگ برای خلق شخصیت یک اپلیکیشن مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا اپلیکیشنی دارای شخصیت دوستانه و گرم، سرگرم کننده و یا با ظرافت است.

می خواهیم به اپلیکیشن‌هایی نظیر Rubie، Sky، Rise یا Peek نگاهی بیندازیم. طراحی آنها مملوء از رنگ های زیبا است، زیرا رنگ بخش اصلی طرح است. Rubie و Peek نشان می‌دهند که برای طرح های تیره‌تر مجبور نیستیم فقط از رنگ‌های مشکی و خاکستری تیره استفاده کنیم. خودتان را محدود نکنید و سعی کنید برای خلق طرح‌های تیره اما زیبا، از رنگ‌های قرمز و بنفش تیره استفاده کنید.

 

در همین حال، اپلیکیشن هایی نظیر Sky و Rise وجود دارند که به استقبال رنگ‌های روشن رفته‌اند. حضور برجسته‌ی چنین رنگ‌های قوی‌ای در طراحی یک اپلیکیشن خیلی جذاب است. هر دو اپلیکیشن ظاهری بسیار تماشایی دارند. اینطور نیست؟ همه‌ی اینها بخاطر استفاده از رنگ به عنوان یک عنصر اصلی و اساسی در طراحی آنها است.

سادگی رابط کاربری (UI)

بسیاری از اپلیکیشن‌ها سادگی و شفافیت را در طراحی‌هایشان مورد استقبال قرار می‌دهند؛ فکر کردن به این موضوع واقعاً حس خوبی به آدم می‌دهد. سال‌هاست که هدف طراحان، به ویژه در مکتب مینیمالیسمی یا ساده‌گرایی، ساده‌تر و شفاف‌تر کردن طرح‌ها بوده است؛ این در حالی است که روندهای جدید طراحی نشان می‌دهد که سادگی و شفافیت هنوز هم موضوع اصلی است.

در سال 2012، گوگل تحقیقی انجام داد که ثابت می‌کرد وب‌سایت‌های ساده، بهتر هستند. اگر خواستید می‌توانید گزارش گوگل را به زبان انگلیسی در اینجا بخوانید. در کل، این مسئله خیلی سرراست است. هضم و درک وب‌سایت‌های ساده‌تر، خیلی راحت‌تر است. وب‌سایت‌های پیچیده‌تر، تلاش ذهنی بیشتری را از بازدیدکنندگان می‌طلبند و تجربه‌ی جالبی به همراه ندارند. بنابراین هرچه طرح وبسایت ساده‌تر باشد بهتر است. این مسئله در مورد اپلیکیشن‌های موبایل هم صادق است.

 

اپلیکیشنی نظیر Product Hunt یا AirBNB را در نظر بگیرید. هر دو رابط واضح و ساده‌ای دارند که محتوا را خیلی دقیق و خوب نشان می‌دهد. Product Hunt، محتویات زیادی را در یک لیست نشان می‌دهد اما پویش و پیمایش در آن خیلی راحت است. هضم محتوای این اپلیکیشن اصلا سخت نیست. اپلیکیشن AirBNB هم همین‌طور است، هر چند که اطلاعات بیشتری را ارائه می‌دهد. اگرچه در هر صفحه‌ی آن لیست‌ها و پیام‌هایی وجود دارند اما اطلاعات ارائه شده به‌هیچ‌وجه برای ما خسته کننده نیست.

فضای زیبا و پیچیده

جالب است که برخی از اپلیکیشن‌ها سعی دارند از طریق طراحی، حس‌وحال زیبا و پیجیده‌ای به اپلیکیشن بدهند. این امر حتی در وب‌سایت‌ها هم رایج نیست، و در اپلیکیشن‌های موبایل به ندرت دیده می‌شود. چنین ایده‌ای برای هتل‌ها، کافه‌ها یا رستوران‌هایی است که می‌خواهند احساسی دوستانه و صمیمی، مثل محیط واقعی خودشان، در اپلیکیشن‌هایشان ایجاد کنند. هیچ چیز بهتر و در همین حال بدتر از این نوع طراحی نیست، گرچه وجود اپلیکیشنی که یک طراحی خاص و غیرعادی دارد، جالب توجه است.

 

دو نمونه از چنین طراحی‌ای Hotel Tonight و Litely هستند. هر دو اپلیکیشن، طراحی تیره‌ای دارند که با ظرافت، پیچیدگی و حس صمیمیت و نزدیکی آمیخته است. این سبک طراحی متفاوتی است که معمول نیست. Hotel Tonight معاملات دقیقه‌ی آخر هتل را پیش می‌برد اما به شیوه‌ای کاملا منحصر به‌فرد و سطح بالا. هیچ کس نگفته که رزرو هتل‌ها باید در فضایی با طراحی رنگ روشن و سفید صورت گیرد. از طرف دیگر Litely را هم با رابط مدرن و تیره‌اش داریم که به ما امکان ویرایش عکس را هم می دهد.

ایده‌های ابتکاری اپلیکیشن

کمی فکر کنید و ببینید چه تعداد از اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌کنید بی‌همتا یا ابتکاری هستند؟ در کل، هیچکدام از اپلیکیشن‌های مورد استفاده‌ی ما برای ما چیز جدید و خلاقانه‌ای ندارند. شاید سرویس یا محصولی زمانی برایمان جدید و ابتکاری بوده، اما پس از چندین بار استفاده، به آن عادت می‌کنیم و دیگر برایمان جدید نیست؛ البته این طبیعی است. چند اپلیکیشن هوشمندانه و قابل‌توجه وجود دارند که باید به خاطر بینظیر بودنشان جایزه دریافت کنند.

ما گاهی متوجه نیستیم که گوشی‌های هوشمند چطور بعضی مواقع مانعی برای ما می‌شوند. Kimd یک اپلیکیشن فوق‌العاده ساده، اما با ایده‌ای هوشمندانه است. مبتکر آن، جولی چابین، از صفحه نمایش درخشان گوشی‌هایی که درحال فیلمبرداری از رویدادهایی نظیر کنسرت‌ها بودند و حواس تماشاچیان دیگر را پرت می‌کردند واقعا دیگر خسته شده بود، و در نتیجه یک اپلیکیشن تاریک و تار برای عکسبرداری و فیلمبرداری طراحی کرد. چنین ایده‌ای با اینکه ساده و حتی شاید احمقانه بود اما کارگر افتاد! در دنیای مدرن که بی‌وقفه از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود خیلی راحت فراموش می‌کنیم که چقدر عجیب است که مردم در بعضی موقعیت‌های خاص از موبایل‌هایشان استفاده می‌کنند.

 

یک مثال خیلی خوب دیگر، DRAWNIMAL است. این اپلیکیشنی برای بچه‌ها است که به آنها امکان می‌دهد نقاشی بکشند و الفبا را یاد بگیرند. باز هم می‌گویم، این اولین اپلیکیشینی نیست که با این هدف برای بچه ها ساخته شده، اما از لحاظ اجرایش واقعاً مبتکرانه است. این اپلیکیشن تجربه‌ی یادگیری را فراتر از گوشی هوشمند می‌برد، به این صورت که بچه‌ها می توانند با مداد واقعی روی کاغذ واقعی نقاشی کنند و گوشی هوشمند را همبخشی از تجربه‌ی نقاشی خود کنند. این قابلیت، بعد دیگری به اپلیکیشن می‌دهد و یادگیری را فقط به دستگاه دیجیتالی محدود نمی‌سازد. کارکرد این اپلیکیشن متفاوت است و این همان چیزی است که آن را ابتکاری می‌سازد.

عکس در همه جا

چیزی که مطمئنم شما هم به آن توجه کرده‌اید، استفاده‌ی گسترده از عکس در انواع اپلیکیشن‌ها است. این عکس‌ها هم به عنوان محتوا و هم به عنوان عناصر طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عکس های دیجیتالی، به شکلی باور نکردنی، تبدیل به بخشی از زندگی ما شده‌اند. در واقع روند خیلی جذابی است چرا که می‌تواند خیلی شخصی باشد، و غالباً عکس‌هایی که استفاده می‌شود مال خود شما هستند. به‌کارگیری عکس در اپلیکیشن‌ها می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد.

 

VSCO و Steller دو اپلیکیشن جذاب مبتنی بر عکس هستند. هر دو از مهارت‌های عکاسی شما استفاده می‌کنند و به شما امکان اشتراک‌گذاری عکس می‌دهند. برای مثال VSCO دارای قابلیت ویرایش عکس‌ها و همین‌طور نمایش و اشتراک‌گذاری آنها است. این یعنی شما می‌توانید عکس‌ها را به دلخواه خود ویرایش کنید و آنها را در صفحه‌ی پروفایلتان آپلود کنید. یک اجتماع منسجم است که همواره تلاش می‌کند عکس‌هایی با کیفیت بالا به اشتراک بگذارد. Steller به کاربر امکان می‌دهد با عکس، داستان بسازد. این داستان‌ها می‌توانند هر چقدر که می‌خواهید بلند یا کوتاه باشند و دارای متن، فیلم و البته عکس باشند. این جامعه‌ی کوچک داستان‌های تصویری متفاوتی دارد که می‌توانید آنها را ببینید؛ مثل داستان‌های DIY (خودتان انجام دهید) یا سفرنامه ها.

نظر شما چیست؟

در اینجا پنج درس از اپلیکیشن‌های جدید و رایج موبایل یاد گرفتیم. به نظر شما در آینده چه روندهایی برای طراحی اپلیکیشن‌ها به وجود خواهد آمد؟ فکر می‌کنید طراحی‌ها به همین شکل می ماند یا از لحاظ ظاهری و ایده‌های نرم افزاری خلاقانه تر می‌شود؟ 

منبع:-


© 1393 - تمام حقوق این وب سایت برای شرکت شین محفوظ است.

لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران